domu
stanice

 Výběr šteněte : Jednou z důležitých zásad je nekupovat štěně foxteriéra bez průkazu původu a vyvarovat se inzerátů typu - štěňata foxteriérů bez PP po rodičích s PP. Rodiče štěňat nebyli s největší pravděpodobností uchovněni, a to z důvodu závažných vad v exteriéru nebo povaze.

      ° Štěně foxteriéra musí být čilé, aktivní, nejevit známky bázlivosti, dobře osrstěné, důležitá je kontrola skusu (musí být nůžkový), bez patrných závažných vad v exteriéru, bez výtoku z uší, čenichu, očí a řitního otvoru. Je dobré současně se štěňaty vidět i matku a i dle jejího chování posoudit možné povahy štěňat.

      ° Nebuďte zklamáni momentální kvalitou srsti feny – matky štěněte, protože srst drsnosrstého foxteriéra se upravuje a fena se štěňaty nemá a nemůže mít srst upravenou tak, jak ji znáte z výstav. Fena foxteriéra musí být vyčesaná, čistá, ale ne výstavně upravená.

      ° Štěně od chovatele je odčervené, tetované a očkované. Nebudu se dále zabývat schématem doporučeného očkování a odčervení, v případě potřeby určitě poradí váš veterinární lékař nebo potřebné informace najdete i v očkovacím průkaze štěněte foxteriéra či literatuře.

        Nemoci: Mohu prohlásit, že jsme za celou dobu chovu foxteriéra nezaznamenali žádnou vážnou chorobu a psi netrpí žádnými nemocemi typickými pro toto plemeno.

        Krmení: Při dnešním širokém výběru krmiv – špatné, lepší a výborné kvality je mnohdy obtížné se v tomto problému orientovat. Doporučuji se proto informovat u chovatele na množství, četnost dávek a druh podávaného krmiva. V naší stanici krmíme převážně vařené hovězím masem s těstovinami, rýží, ovesnými vločkami a zeleninou.

        Péče o srst: U foxteriéra je poměrně náročná výstavní úprava srsti ( trimování ), a proto majitelům štěňat z naší chovatelské stanice pomáháme radou i skutkem. Je již dostatek psích salonů, ale ne všechny umí foxteriéra správně na výstavu upravit. Srst se nesmí kromě několika míst stříhat. Stříháním ztrácí na kvalitě – tvrdosti, lesku a sytosti barev.

Doporučuji navštívit stránky klubu chovatelů foxteriérů ČR – www.foxterrier.cz

historie
standard
charakteristika
zarizeni
rady
kontakt
fotogalerie